kevsersuresi.com
Kevser Suresi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Kevser Suresi Meali

Kevser suresi meali, Kuran'ın en kısa suresi olması açısından daha kolay yapılabilmektedir. Hz Muhammed'in ilk yıllarında Mekke'de indirilen sure, üç ayetten oluşmakta, adını da ilk ayetin sonunda bulunan kevser kelimesinden almaktadır. Kevser kelime anlamıyla "hayır, nimet" anlamına gelmektedir. Peygamberimizin üzüntülü ve zor bir döneminde inmiş olan sure, kendisine hayır ve nimet verildiği müjdelenmiştir. Bu sayede Peygamberimizle birlikte, tüm müminlere düşmanlarının zorda kalacağı ve geleceklerinin olmadığı belirtilmiştir.

Kevser suresinin iniş nedeni nedir?

Hz Muhammed'in eşi Hz Hatice'den olan oğlu Kasım bebeklik döneminde hayatını kaybetmişti. O dönemlerde erkek çocuk sahibi olmak oldukça önemliydi. Soyun devam ettirilmesi için, erkek çocuk sahibi olmak gerekiyordu. Müşrikler Hz Muhammed'in erkek çocuğu olmamasını değerlendirip, hakkında ebter (soyu kesik) dedikodusu çıkararak, hakaretlere başlamıştır. Müşriklerden olan As bin Vail, Onun adı anıldığında, "O bir ebterdir, soyunu devam ettirecek olan bir çocuğu bile yoktur. Öldüğünde unutulup gidecek, biz de kurtulmuş olacağız." demiştir. Diğer müşriklerde buna benzer sözler sarf etmiştir. Yüce Rabbimiz Peygamberimizin üzüntüsünü gidermek, geleceğe güvenle bakmasını sağlamak için, bu sureyi indirmiştir.

Kevser suresinin meali nedir?

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Biz sana bolca nimet verdik. Onun için sadece Rabbine ibadet et ve Onun adına kurban kes. Şu iyi bilinmelidir ki, senden nefret eden kişilerden her türlü iyilik, nimet, güzellik kesilmektedir!

Ayette yer alan Kevserin anlamı

 • Ayette yer alan iyilik ve hayır anlamına gelen kevser kelimesi, cennette yer alan nehir ya da havuzun ismidir. Bunu Peygamberimizin Kevser'i anlatırken: "O Rabbimin bana ihsan ettiği bir nehirdir. Onda bulunan hayrı, kıyamet gününde ümmetim içecek. İçinde bulunan kaplar yıldızlar kadardır." demesi, Kevser'in yorumlanmasına katkı sağlamıştır. Hadislerde Peygamberimizin havuzunun geniş, sütten daha beyaz, miskten daha güzel kokulu, kapları da yıldızlardan daha fazla olarak dile getirilmiştir.
  Kevser Suresi Meali

  Bu havuzdan içen kişinin, sonsuza değin susamayacağı anlatılmıştır.
 • Kevser Peygamberimize verilmiş olan bir şereftir. Peygamberlik dünya ve ahiret mutluluğunu sağlayacak olan bir hayırdır.    
 • Kevser Peygamberimizin ümmetinin ve soyunun bereketidir. Onun soyu kesilmemiş, Hz Fatıma'dan doğan evlatla sayesinde hayırlı bir şekilde çoğalmıştır. Çok sayıda hayırlı insanlar ve ümmet olmuşlardır.
 • Kevser hayrın ve iyiliğin sonsuzluğunu ifade etmektedir. Müşriklerin yakıştırmalarının aksine, Yüce Rabbimiz Peygamberimize bitmeyen nimetler ihsan etmiştir.
 • Hz Muhammed bu nimetleri Peygamberlik yaptığında görecektir. Allah ile buluşan biri için artık kaybetmek mümkün değildir.
 • Peygamberimize gönderilen en büyük nimet Kuran'ı Kerim'dir.
 • Peygamberimiz için dua eden meleklerde büyük bir nimettir. Bu melekler Peygamberimize dua edenlere de dua ederler. Peygamberimizin adı Allah ile birlikte anılır hale gelmiştir.
 • Peygamberimizin sünneti de nimetler arasında yer almaktadır. Yeryüzünde Onu anan insanların olması büyük bir nimettir.
 • Peygamberimizin gelmesi, insanlık için sonsuz bir hayır anlamındadır. Onu tanımayanlarda ondan fayda görmüşlerdir. Kevserin anlamı oldukça fazladır, bunlar saymakla bitmez. 

"Onun için Rabbine ibadet et ve Onun adına kurban kes." anlamı

Allah'a olan bağlılığı ile Peygamberimiz bunca iyiliği ve hayrı elde etmiştir. Müslümanlarda kurban keserek, namaz kılarak dünya ve ahirette sayısız nimete erişir. İbadet kendini Allah'a adamakla ve Ona yönelmekle olur. Kurban kesmek ve namaz kılmakla Allah'a samimi bir şekilde yönelmek mümkün olur. Bu sebeple Allah için namaz kıl ve kurban kes.

"Şu iyi bilinmelidir ki, senden nefret eden kişilerden her türlü iyilik, nimet, güzellik kesilmektedir!" anlamı

Peygamberimize kin tutan kişilerin, nesebi kesilir, onu tanıyan kimse kalmaz. Hayrı sevmeyen kişiler, hayırsız kalır. Allah her iyiliğin karşılığını fazlasıyla verecektir. Doğruların yanında bulunan kişiler, hayırlarla mükafatlandırılır.

Yayınlanma Tarihi : 03.1.2014 03:58:27

Kevser Suresi Meali Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Kevser Suresi Meali"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kevser Suresi Okunuşu

Kevser suresi okunuşu üç ayetten ibarettir. Mekke'de indirilmiş olan ayet Kuran'da ki en kısa suredir. Hayır ve nimet anlamına gelen kevser kelimesinden ismini almıştır. Böyle olmasına rağmen, içerik bakımından oldukça zengindir....

Kevser Suresi Kaç Ayettir

3 ayettir, Mekke şehrinde indirilmiştir ve Kur'an-ı Kerim'de 30. cüzdedir....

Kevser Suresi Arapça

Kevser Suresi Arapça, Bu sure okunduğu zaman okuyan veya dinleyen kişiye bazı manevi armağanlar verilir. Yüce Allah'ın sözü olan Kur'an-ı Kerim başından sonuna kadar yaratıcı sözler ile doludur. Yani Kur'an-ı Kerim'deki her kelime...

Kevser Suresi Türkçe

Kevser Suresi; peygamberliğin ilk senesinde ve Mekke döneminde indirilmiş bir suredir. Kuran-ı Kerim'in en kısa suresidir. Kevser suresi toplamda üç ayetten oluşmaktadır. Kevser suresi adını ilk ayetinde son kısımlarda bulunan ve...

Rüyada Kevser Suresi Okumak

Rüyada kevser suresi okumak, rüya sahibinin oldukça hayırlı olduğu yolunda bir işarettir. Rüyayı gören kişinin, maddi sıkıntı çekiyor ise bolluk içinde olacağı ve eline toplu bir miktar para geçeceğini anlatır. Ayrıca rüya sahibi...

Kevser Suresi Anlamı

Kevser Suresi Anlamı; Kur'an-ı Kerim'de 108’inci suredir. Toplam 3 ayet, 10 kelime ve 42 harf vardır. İlk ayetin; Kevser' den bahsetmesi nedeniyle, bu isim verilmiştir. Kur'an-ı Kerimin en kısa suresi olup, Diğer bir adı da (en...

Kevser Suresi İniş Sebebi

İçinde Kelbî, Mukatil ve İbn Abbâs'ın da bulunduğu cumhur kavlinde sûre mekkîdir. el-Hasen, İkrime, Mücâhid ve Katâde ise medenî olduğunu söylemiş*lerdir. Suyûtî, İtkan'ında Sûrenin medenî olduğu görüşünü tercih etmiştir. Hafâcî i...

Kevser Suresi Tefsiri

Kevser Suresi Mekke'de nazil olmuş ve üç ayetten oluşmaktadır. Peygamber Efendi'mize ihsan olunan ''Kevser'' nimetini bildirdiği için Kevser ismini almıştır.Kevser Suresinin Tefsiri1) Ey Resulüm! Kuşkusuz biz sana Kevser'i...

Kevser Suresi Meali

Kevser suresi meali, Kuran'ın en kısa suresi olması açısından daha kolay yapılabilmektedir. Hz Muhammed'in ilk yıllarında Mekke'de indirilen sure, üç ayetten oluşmakta, adını da ilk ayetin sonunda bulunan kevser kelimesinden almak...

Kevser Suresi Faziletleri

Kevser Suresi Faziletleri, Kevser suresi faziletleri,saymakla bitmeyecek kadar çok bir dua. Kevser suresini Kur'an-ı Kerim deki yeri çok önemlidir. Mekke döneminde ve peygamberliğin ilk yıllarında indirmiştir. Kur'an'ın en kısa su...


Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kevser Suresi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2017